LoL Üst Liglere Çıkış Rehberi


  • Yazar: Luffy
  • 2018-04-20 09:44:32

Bronz ve Gümüş liginin tüm lol oyuncularının %70'ini kapsadığını biliyor muydunuz? İşte biz bunu öğrendiğimiz zaman bu yazıyı yazma kararı aldık. ''Abi ben Platinim, Elmasım bunlar bana benim de işime yarar mı?'' Yarar kardeşim, okuyun. Hepinizin bildiği bazı şeyler olabilir fakat kaçırdığınız da çok şey var.

 

Başarılı insanlar bir hedef belirler. Bu hedef yıllarca çalışmalarını gerektirecek bir şey olabilir fakat asla en üst için çabalamazlar. Önce önlerindeki diğer küçük hedefleri aşmaya çalışırlar bu sayede ana hedefe her seferinde daha da yakınlaşmış olurlar. İşte bu yüzden sizde ''Ben Şampiyonluk ligine geçeceğim'' diye bir hedef koyuyorsanız önce Bronzu atlatmaya odaklanmalısınız. Hatta işin daha kolay olması için Bronz liginden de ufak hedefler belirlemelisiniz. 

 

1.a Hazırlık: Yaptığımız binlerce elo boost işleminden sonra gördük ki müşterilerimizin çoğu daha oyuna giriş yapmadan 1-0 yenik başlıyor maça. Nasıl mı? Rünleri ve Kabiliyetleri YANLIŞ. Rün ve kabiliyetler oyunun erken aşamasında çok önemli bir role sahip.

 

(!)Örneğin: Bir çok ormancının AS(saldırı hızı) rünü ile oynaması gerekir. Eğer saldırı hızı rünü almazsanız orman yaratıklarını kesmekte zorlanacaksınız. Orman yaratıklarını çabuk kesememeniz yavaş level atlamanıza, geri kalmanıza neden olacak. Üstelik burada bitmiyor her şey! Eğer leveliniz düşükse efektif gank(baskın) atamazsınız. Sonra bir bakmışsınız siz ormanda yaratıklar ile uğraşırken karşı ormancı sizin takım arkadaşlarınızı mahvediyor. Bir kaç kayıp verdiniz, ejderi yada bir kulenizi kaybettiniz. Yalnızca rünler konusunda yaptınız ufacık bir hata nelere dönüştü... Tabii ki bu yalnızca sizin hatanız değil fakat üzerinize düşenden daha fazlasını yapmanız gerekiyor oyunları taşımak istiyorsanız. 

 

League of Legends değişken bir oyun. Dün gece Zed için kullandığınız rün/kabiliyet bu sabah etkisini yitirmiş olabiliyor bu nedenle metayı yani oyunun güçlenen ve zayıflayan yönlerini takip etmelisiniz. ''Her şampiyon için ayrı rün dizemem ki !!'' dediğinizi duyar gibiyim doğru dizemezsiniz ama öyle rün sayfaları gördüm ki boş girse daha mantıklı...  

 

Gördüğünüz üzere Faker burada yanlış bir rünle giriyor, Bjergsen ise ona yardımcı oluyor :)   

 

Bunun üstesinden gelmek aşırı kolay. En kolay hedefimiz bu hatta. Bazılarınız bununları zaten kullanıyor: www.probuilds.net - www.mobafire.com/league-of-legends/champions - http://www.op.gg/champion/statistics

Bu 3 siteden birine giriyorsun, şampiyon seçiyorsun profesyoneller ne kullanmış, en çok hangi build zafer almış, iteminden, rününe, kabiliyetine kadar her şey var. 

 

Tabii üstte belirttiğim gibi profesyoneller oynadıkları koridordaki şampiyonlara, rakiplerine özel runler ayarlamış olabilir fakat sizin çok da ihtiyacınız yok bu aşamada. Klasik AD, AP ve AS(saldırı hızı) rünleriniz olsun yeter.

 

1.b Antreman: Siz henüz profesyonel bir oyuncu değilsiniz. Tüm şampiyonlara hakim bir oyuncu da değilsiniz. Bu yüzden daha çok antreman yapmanız gerek.

 

• Uzun zamandır oynamadığın şampiyonları normal oyunda oyna ve alış. Buna yeni çıkan şampiyonlarda dahil.

• Günün ilk oyununu dereceli olarak oynama. 

• İyi oynayamadığın şampiyonlar yada karşısında oynamakta zorlandığın rakipler üzerine araştırma yap. Özelliklere kore oyun replayleri izlemeni öneririm. 

 

2. Şampiyon seçim/yasaklamaÇeşitli turnuva yorumcularından duymuşsunuzdur ''Dark Passage şampiyon seçim/yasaklama ekranında kazandı'' bu şu demek oluyor; kendi kompozizyonlarını bozacak doğru şeyleri yasakladılar, güçlü şampiyonları seçtiler ve daha oyuna girmeden üstünlük edindiler.

 

Peki soloq da en doğru seçim/yasaklama nasıl yapılır? Yasaklama da basit olarak karşısında oynamakta zorlandığın bir şampiyonu banlayabilirsin. Yada içinde bulunduğun metanın en güçlü ve en çok oynanan şampiyonlarını da yasaklayabilirsin. Örneğin 7 Aralık yani 7. sezonun başlaması ile birlikte Rengar, LeBlanc Twitch, Hecarim gibi şampiyonlar oldukça güçlü. Aatrox, Karthus gibi şampiyonlar ise çok güçsüz olmaları nedeni ile unutulmuş durumda. 

 

Seçime gelecek olursak ki bu yasaklamadan çok çok daha önemlidir. Eğer karşı takım yada takım arkadaşların ne alıyorsa alsın sen belli bir şampiyon seçiyorsan bu büyük bir hata. Örnek vermek gerekirse alt koridorda Jhin + Leona ikilisi seçildiği zaman Destek için Blitzcrank yada Sona almak kötü olur. Bunun yerine Nami seçerek Jhin'in dürtmelerine karşın saldırı gücü taşıyıcının canını doldurabilir, Leona saldırı gücü taşıyıcını yakaladığı an sende karşı rakibi baloncuk ile engelleyebilir yada Jhin uzaklardan ulti açtığı an sende Nami ultisi ile onu güvenli bir mesafeden kolayca engelleyebilirsin.

 

Devam edecek...

 

 3307
 0
 0

En Çok Okunanlar