Yerleştirme Maçları (İlk 10 Maç) Önemi ve Detaylar


  • Yazar: Luffy
  • 2018-02-19 01:16:26

 

Evet bildiğiniz üzere League of Legends’in ranked sistemine girişin ilk kuralı 30 level olmak. Ardından eğer 16 şampiyona sahipseniz dereceli sıraya girerek ilk 10 maçınızı oynayabiliyorsunuz. Bu ilk 10 eşleştirmeli maç oldukça önemli. Şöyle ki Bronz ile Platin ligleri arasında bir yerde başlayabilirsiniz ve bunu belirleyen tek şey bu ilk 10 maç da ki performansınız. Üstelik Rengar.Net olarak oynadığımız yüzlerce Yerleştirme Maçı sonrası şunu gördük ki maçları yalnızca kazanmak yetmiyor. Bunun yanında ölüm, asist ve katletme değerleri, verilen ve alınan hasarlar da hesaplamaya katılıyor.

 

Yani tüm maçlarda çok iyi performans göstererek büyük çoğunlukta asist ve katletme alarak ilk 10 maçı bitiren biri ile, çok fazla ölen, asist yapamayan yada pek hasar çıkaramayan biri aynı düzeyde tutulmuyor. Her ikisi de tüm maçları kazanmış da olsa, daha fazla asist ve katletme alan kişi daha üst lige koyuluyor.

 

Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 

Öncelike üst tarafta bahsettiğim şeyleri göz önüne alacağız bununla birlikte önemli olan bir kaç unsur daha var.

Birincisi daha önce bir lige sahip olanlar; Eğer öncesinde örneğin Bronz liginde iseniz ve liglerin sıfırlanması ile yerleştirme maçlarınızı oynuyorsanız 10'da 10 dahi yapsanız Altın - Platin gibi liglere yerleşmeniz imkansız.

MMR yani gizli elo puanınız çok düşük değil ise yada normalden fazlaysa ve 10 maçtan 7'sini kazanabilirseniz Gümüş liginde başlama ihtimaliniz var.

Eğer MMR puanınız kötü bir durumdaysa ve siz 10 maçtan 7'sini kazandıysanız muhtemelen önceden bulunduğunuz lige yerleşeceksiniz. 7 maç yada altı kazanırsanız önceden bulunduğunuz ligden daha aşağı bir lig düşebilirsiniz.

 

İkincisi daha önce bir lige sahip olmayanlar (yeni 30 lv olmuş olanlar); yerleştirme maçlarından 7 ve üzeri bir galibiyet sayınız olursa Altın liginde başlamanız garanti. Çok çok iyi performanslar ile 10 maçın hepsini kazanabilirseniz Platin liginde de başlama ihtimaliniz var.  Eğer 7 maçtan az galibiyet alırsanız Gümüş ligine yerleşirsiniz. 

Çok kötü bir performans + 2 maçtan az galibiyet alacak olursanız Bronz liginde başlayacağınız kesin. 

 

Sonuç olarak hesaplanmasında performansınız, verdiğiniz hasar, asist, öldürme, ölüm, öncesindeki liginiz ve galibiyet sayınız etkili olmakta. Yani ''5 zafer 5 bozgun alsam hangi lige atar?'' gibi soruları doğru olarak yanıtlanması imkansız. 

 

Önemi Nedir?

 

Tabii ki ilk 10 maçın önemi büyük. Bu maçları oynayıp bir lige yerleştikten sonra taze kan olarak başlıyorsunuz. Eğer Zafer/Bozgun oranınız çok kötü değil ise 20-25 arası iyi bir lig puanı alarak lige devam ediyorsunuz. Başlarda 25 lp kazanırken 15 lp kaybettiğinizi göreceksiniz. Bunun anlamı sistem sizi daha üst liglerin oyuncusu olarak görüyor ve size daha üste çıkabilmeniz için yardımcı oluyor. Tabii ki üst üste yenilgi almaya ve Zafer/Bozgun oranınızı düşürmeye başlarsanız bu gelen ve giden LP de otomatikman tersine dönüyor ve 14 puan gelip 30 puan gitmeye başlıyor bu da sistemin sizi daha düşük bir lige uygun olduğunuzu tesbit ettiği anlamına geliyor. Buna Elo Hell yani ranked cehennemi deniyor. Bu nedenle tavsiyemiz Zafer/Bozgun oranınızı iyi seviyelerde tutmanız.

 

Buradan da anlıyacağınız üzere League of Legends’de iyi oyuncular her zaman hak ettikleri lige çıkıyor. İlk 10 maçınızın ardından eğer üst üste 10 civarı oyun kazanmayı başarırsanız sistem sizi ikişer lig birden yukarı atabiliyor. Yani 10-12 bozgunsuz dereceli maçın ardından bir bakıyorsunuz ki altın 5’den altın 3’e yükseliyorsunuz.

 

 

En İyi Nasıl Değerlendirilir?

 

  • Burada kendinize güvenmeniz yetmez, ayrıca güvendiğiniz bir arkadaşınız ile duo yani ikili sıra girmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Eğer bir oyunu kaybediyorsanız çok fazla ölmemeye özen gösterin.
  • Elinizden geldiğince maçlardan önce normal oyunlarda antreman yapıp ısının.
  • En iyi oynadığınız şampiyon yada koridoru seçmeye gayret edin.
  • Metayı takip edip zayıf şampiyonlar yerine daha güçlü şampiyonları seçin.

 

Zaferiyle bozgunuyla ilk 10 maçınızı tamamlamış olabilirsiniz fakat buradan sonrası da önemli. Üstte bahsettiğim üzere üst üste galibiyetler almaya çalışın. Algoritma bu sayede sizi daha üst ligin oyuncusu olarak görüp size daha fazla LP verecektir. Böyle devam ederseniz de 2 lig birden atlayabilirsiniz. 

 

 İşte bu nedenler dolayısı ile oynayacağınız o ilk 10 dereceli maç sizin o sezon ki kaderinizi belirleyebilir. Eğer bir kez düşerseniz inanın gerçekten Elo Hell’den çıkmak oldukça zor. Tabii ki bizde bunun için buradayız. Takılıp kaldığınız liglerden elo boost servisimiz ile uygun ücretler ödeyerek kurtulabiliyorsunuz. Ben işimi şansa bırakmayıp daha iyi bir giriş yapmak istiyorum, bu ilk 10 dereceli maçımın çok iyi geçmesini istiyorum da diyorsanız yine elo boost sayfamızdan yerleştirme maçlarınız için de hizmet almanız mümkün.

 

Şimdilik hoşçakalın ve ilk 10 maçınızda bol şans! :)

 

 21068
 0
 0

En Çok Okunanlar